Η αντιστοίχιση ελληνικών τίτλων σπουδών με ευρωπαϊκούς

Οι ελληνικοί τίτλοι σπουδών για τις τρεις βαθμίδες της τυπικής εκπαίδευσης (πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας) κατανέμονται σε οκτώ επίπεδα:

Επίπεδα           Τίτλοι Σπουδών

1               Απολυτήριο Δημοτιοκού

2               Απολυτήριο Γυμνασίου

3              Πτυχίο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ,                             ΕΠΙΠΕΔΟΥ 3 (ΣΕΚ)

3              ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ 1 ? ΙΕΚ                             (προσόντα αυτού του τύπου δεν  χορηγούνται πλέον)

4              Πτυχίο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ (ΕΠΑ.Σ.)

4              Απολυτήπολυτήριο ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟ

4              Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.)

4              Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας ? ΕΠΑ.Λ.

5              Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, Επιπέδου 5                   (ΕΠΑ.Λ.-Τάξη Μαθητείας)

5              Δίπλωμα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ,                   ΕΠΙΠΕΔΟΥ 5 ? Ι.Ε.Κ.

5              Δίπλωμα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΕΤΑΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ                  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ               ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ? Ι.Ε.Κ. (προσόντα αυτού του                        τύπου δεν χορηγούνται πλέον)

5              Δίπλωμα / Πτυχίο ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

6              Πτυχίο / Δίπλωμα ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ