Σχολές και Τμήματα Πανεπιστημίου Κύπρου- Βάσεις εισαγωγής Ελλήνων

Το πανεπιστήμιο Κύπρου είναι δημόσιο πανεπιστήμιο.Το κριτήριο επιλογής Ελλήνων υποψηφίων φοιτητών  -όπου δίδακτρα καταβάλλονται μόνο σε μεταπτυχιακά  και διδακτορικά- είναι ο γενικός βαθμός των Πανελλαδικών Εξετάσεων, που υποβάλλεται απευθείας στο πανεπιστήμιο τον Ιούλιο. Δεκτοί γίνονται οι Έλληνες υποψήφιοι ως υπεράριθμοι σε ποσοστό 10% επί του συνόλου των Κυπρίων εισακτέων.
Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρονται 41 προγράμματα προπτυχιακών σπουδών από 23 διαφορετικά Τμήματα. Το ακαδημαϊκό έτος αποτελείται από δυο εξάμηνα και ο αναμενόμενος χρόνος συμπλήρωσης του κύκλου σπουδών είναι οκτώ εξάμηνα και στην Ιατρική Σχολή δώδεκα εξάμηνα σπουδών. Το Σύστημα Σπουδών βασίζεται σε πιστωτικές μονάδες (ECTS) και η παρακολούθηση μαθημάτων είναι υποχρεωτική. Σήμερα φοιτούν γύρω στους 5.300 προπτυχιακούς φοιτητές.
Προς σύγκριση παραθέτουμε τις βάσεις των Ελλαδιτών 2016 και συγκριτικό βάσεων 2014-2015-2016:
Η δομή του πανεπιστημίου κατά σχολή και τμήμα έχει ως εξής:
           ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ