Σχολές και Τμήματα Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου- Βάσεις εισαγωγής Ελλήνων

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) είναι ένα νέο δημόσιο Πανεπιστήμιο, που ιδρύθηκε με νόμο του κράτους το 2004 και δέχθηκε τους πρώτους προπτυχιακούς φοιτητές το Σεπτέμβρη του 2007.

Έδρα του Πανεπιστημίου είναι η Λεμεσός όπου λειτουργούν και οι έξι Σχολές του.

ο ΤΕΠΑΚ φιλοδοξεί να εξελιχθεί σε ένα σύγχρονο πρωτοποριακό Πανεπιστήμιο ικανό να προσφέρει εκπαίδευση και έρευνα υψηλού επιπέδου σε κλάδους αιχμής που σήμερα έχουν μεγάλη οικονομική, τεχνική και επιστημονική απόδοση.

Η φοίτηση σε όλα τα Τμήματα είναι υποχρεωτική και συνεχής. Ο αναμενόμενος χρόνος συμπλήρωσης ενός προγράμματος σπουδών είναι οκτώ (8) εξάμηνα και ο μέγιστος επιτρεπτός χρόνος για την ολοκλήρωσή του είναι δώδεκα (12) εξάμηνα.

Το κριτήριο επιλογής Ελλήνων υποψηφίων φοιτητών  -όπου δίδακτρα καταβάλλονται μόνο σε μεταπτυχιακά  και διδακτορικά- είναι ο γενικός βαθμός των Πανελλαδικών Εξετάσεων, που υποβάλλεται απευθείας στο πανεπιστήμιο τον Ιούλιο. Δεκτοί γίνονται οι Έλληνες υποψήφιοι ως υπεράριθμοι σε ποσοστό 10% επί του συνόλου των Κυπρίων εισακτέων.

Προς σύγκριση παραθέτουμε τις βάσεις των Ελλαδιτών 2016 :

Η δομή του πανεπιστημίου κατά σχολή και τμήμα έχει ως εξής:

Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος

Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας