Ίδρυση τμημάτων στα Πανεπιστήμια Αιγαίου και Πειραιώς

Οι νέες ρυθμίσεις,   Τμη?ματος Τουριστικω?ν Σπουδω?ν στο Πανεπιστη?μιο Πειραιω?ς  και Τμη?ματος Οικονομικη?ς και Διοι?κησης Τουρισμου? στο Πανεπιστη?μιο Αιγαι?ου, όπως ψηφίστηκαν, έχουν ως εξής:

1. Ιδρυ?εται Τμη?μα Τουριστικω?ν Σπουδω?ν στο Πανεπιστη?μιο Πειραιω?ς. Το Τμη?μα εντα?σσεται στη Σχολη? Οικονομικω?ν, Επιχειρηματικω?ν και Διεθνω?ν Σπουδω?ν και ε?χει ως αποστολη? να καλλιεργει? και να προα?γει την επιστη?μη με την ε?ρευνα και την αναζη?τηση, καθω?ς και να συμβα?λει στη δημιουργι?α επιστημο?νων υψηλου? επιπε?δου με ολοκληρωμε?νη εκπαι?δευση επι? θεμα?των τουρισμου? γενικα? και τουριστικη?ς βιομηχανι?ας ειδικα?.
  2. Η κατευ?θυνση προχωρημε?νου εξαμη?νου «Διοι?κηση και Οικονομι?α στον Τουρισμο?», η οποι?α ιδρυ?θηκε στο Τμη?μα Οργα?νωσης και Διοι?κησης Επιχειρη?σεων του Πανεπιστημι?ου Πειραιω?ς με το α?ρθρο 2 του π.δ. 74/2013 (Α ?119), καταργει?ται.
  3. Ιδρυ?εται Τμη?μα Οικονομικη?ς και Διοι?κησης Τουρισμου? στο Πανεπιστη?μιο Αιγαι?ου, με ε?δρα τη Χι?ο. Το Τμη?μα εντα?σσεται στη Σχολη? Επιστημω?ν της Διοι?κησης και ε?χει ως αποστολη?, αφ? ενο?ς, να συνθε?τει, να εξελι?σσει και να ολοκληρω?νει ο?λους τους επιστημονικου?ς κλα?δους, οι οποι?οι εξετα?ζουν την τουριστικη? ανα?πτυξη και τη διοι?κηση των τουριστικω?ν επιχειρη?σεων και, αφ? ετε?ρου, να παρε?χει στους φοιτητε?ς ποιοτικη? και συ?γχρονη εκπαι?δευση, η οποι?α θα τους εξασφαλι?ζει επαγγελματικη? αποκατα?σταση και σταδιοδρομι?α στους διαφορετικου?ς κλα?δους του τουριστικου? τομε?α. Ειδικο?τερα, το Τμη?μα ε?χει ως αποστολη? να εκπαιδευ?σει συστηματικα? επιστη?μονες ικανου?ς να αντεπεξε?λθουν στις ανα?γκες της διεθνου?ς αγορα?ς εργασι?ας στην οικονομι?α και τη διοι?κηση τουρισμου?, καθω?ς και των τουριστικω?ν επιχειρη?σεων.
  4. Η κατευ?θυνση «Οικονομικη?ς και Διοι?κησης Τουρισμου?», η οποι?α προστε?θηκε στις ειδικευ?σεις του Τμη?ματος Διοι?κησης Επιχειρη?σεων του Πανεπιστημι?ου Αιγαι?ου με το α?ρθρο 3 του π.δ. 93/2013 (Α ? 131), καταργει?ται.

Αναδημοσίευση:www.esos.gr/