Επιμορφωτικό σεμινάριο στο ΚΕΣΥΠ Ηλείας

Επιμορφωτικό διήμερο σεμινάριο είχαν 23 και 24 Ιουνίου 2010 τα στελέχη ΣΕΠ του νομού στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού N. Ηλείας στον Πύργο.

Η συνάντηση είχε ως σκοπό τα στελέχη να ασκηθούν σε βιωματικό επίπεδο στη χρήση Βάσεως Δεδομένων ενδιαφέροντος ΣΕΠ, (Διασύνδεση: μηχανογραφικού, βάσεων τμημάτων σχολών, προγραμμάτων σπουδών τμημάτων-σχολών, επαγγελματικών μονογραφιών, ψυχομετρικών tests , επαγγελματικών δικαιωμάτων, αντιστοιχήσεων σχολών-μετεγγραφών, κ.α), καθώς και στη δυνατότητα σύντομης ατομικής συμβουλευτικής παρέμβασης.

Την επιμόρφωση πραγματοποίησαν οι κ. Αντώνιος Μαρίτσας, ειδικός Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης του ΚΕΣΥΠ και Ν. Καστανάς καθηγητής-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας, μαζί με το Σύμβουλο ΣΕΠ κ. Γεώργιο Κομιώτη.

Την δεύτερη μέρα και μετά το πέρας των βιωματικών ασκήσεων οι καθηγητές - σύμβουλοι εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για τη λειτουργικότητα και τη χρηστικότητα του συστήματος Η/Υ βάσεως δεδομένων. Εξέφρασαν επίσης την ετοιμότητά τους να εξυπηρετήσουν αποτελεσματικά τους μαθητές που θα προσέλθουν για ενημέρωση και συμβουλευτική στήριξη την περίοδο συμπλήρωσης των μηχανογραφικών δελτίων. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ο απολογισμός δράσεων, που ήταν πλούσιος και φέτος καθώς και ο προγραμματισμός των δραστηριοτήτων των Δομών ΣΕΠ για τη  νέα χρονιά.

Ειδικότερα παρευρέθησαν από πλευράς ΚΕΣΥΠ οι: Γεώργιος Κομιώτης, Διονύσιος Κάσσαρης, Σύμβουλοι ΣΕΠ και Αντώνιος Μαρίτσας, Eιδικός Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης.

Από τα ΓΡΑΣΕΠ του νομού οι :

Γεωργούλης Γεώργιος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Πελοπίου,

Γιάχος Σπύρος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Ζαχάρως,

Δημητρόπουλος Δημήτριος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Σιμόπουλου,

Θανοπούλου Σοφία, καθηγήτρια - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας,

Καστανάς Νικόλαος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας,

Πετροπούλου Βασιλική, καθηγήτρια - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Κρεσταίνων,

Φανού Διατσέντα, καθηγήτρια-σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών.

Φωτογραφίες από την επιμόρφωση