Ενημέρωση μαθητών του 3ου Γυμνασίου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκαν διαδοχικά οι μαθητές της Γ' τάξης του 3ου Γυμνασίου Πύργου, στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, συνοδευόμενοι από τις/τους καθηγήτριες/τες κ. Ε. Ράπτη, Δ. Θεοδωροπούλου, Κ. Μοσχονά και Α. Λαμπρόπουλο. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης και Πληροφόρησης προς το κοινό, μαθητές, γονείς και καθηγητές,.

Ο κ. Γ. Κομιώτης, Σύμβουλος ΣΕΠ, αναφέρθηκε στο ρόλο που καλείται να παίξει σήμερα το σχολείο, στις αδυναμίες του και στις ελλείψεις του καθώς και στην υποστηρικτική ψυχολογική βοήθεια που πρέπει να προσφέρουν οι γονείς στα παιδιά τους σε κάθε φάση της σχολικής ζωής τους. αναφέρθηκε επίσης στην σκοποθεσία αλλά και στους στόχους που πρέπει να βάζουν οι νέοι όταν λαμβάνουν εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις. Καταλήγοντας ανέφερε ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ) έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές:

να εκτιμήσουν:

Α) τα χαρακτηριστικά του εαυτού τους

Β) τις συνθήκες της ζωής τους

Γ) τις δυνατότητές τους

Δ) τις προτιμήσεις τους

Να γνωρίσουν τον κόσμο της εργασίας, να μάθουν πώς να αναζητούν και να αξιολογούν τις πληροφορίες που τους αφορούν και τους ενδιαφέρουν.

Να ξεκαθαρίσουν και να θέσουν εκπαιδευτικούς και επαγγελματικούς στόχους.

Να εκπαιδευτούν στο τρόπο λήψης αποφάσεων, σχετικά με την εκπαιδευτική και ακολούθως την επαγγελματική τους πορεία.

Ο Ειδικός Τεκμηρίωσης και Πληροφόρησης του ΚΕΣΥΠ κ. Α. Μαρίτσας μίλησε στους μαθητές για την κοινωνία της πληροφορίας. Τους ενημέρωσε για την χρήση και την συμβολή των νέων τεχνολογιών στην πληροφόρηση- ενημέρωση και κατέληξε λέγοντας: «Οι στόχοι που μπαίνουν σήμερα είναι εξασφάλιση στον καθένα της εύκολης πρόσβασης σε καλής ποιότητας πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες, παροχή πληροφοριών σχετικά με τις δυνατότητες σπουδών στην Ελλάδα και το εξωτερικό.»

Ο κ. Δ. Κάσσαρης, Σύμβουλος ΣΕΠ, μίλησε για τις οικονομικές παραμέτρους της αγοράς εργασίας. Τόνισε ότι στην σημερινή ρευστή εποχή των έντονων οικονομικών διακυμάνσεων καλό είναι η όσον το δυνατόν πληρέστερη ενημέρωση και κατανόηση των οικονομικών στοιχείων της αγοράς. Βάσει των προηγουμένων: «οι σχεδιασμοί μας για τις μελλοντικές ενέργειες στα οικονομικά θέματα που μας απασχολούν πρέπει να έχουν μικρό χρονικό ορίζοντα το πολύ δύο με τρία χρόνια και καλό είναι ανά τακτά χρονικά διαστήματα να έχουν το στοιχείο της ανατροφοδότησης.»

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση ενός μικρού video με θέμα τις νέες τεχνολογίες.

Στο τέλος, ο κ. Κομιώτης ευχαρίστησε την Δ/ντρια του 3ου Γυμνασίου κ. Καρατζά, η οποία θεωρεί υποχρέωση του σχολείου της το άνοιγμά του στην κοινωνία και μέσα σ΄ αυτό περιλαμβάνει κάθε χρόνο και επισκέψεις τμημάτων στο ΚΕΣΥΠ, ώστε να ενημερωθούν οι μαθητές για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές τους.