Ενημέρωση μαθητών του 2ου Γυμνασίου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκαν στις 04/04 και 27/04 οι μαθητές του Γ4 και Γ3 τμήματος αντίστοιχα της Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Πύργου, στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, συνοδευόμενοι από τον καθηγητή του ΣΕΠ κ. Ευάγγελο Κανινή. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις σπουδές που μπορούν να ακολουθήσουν μετά το Γυμνάσιο, δηλαδή να συνεχίσουν την φοίτησή τους στο ΓΕΛ, στο ΕΠΑΛ, στις σχολές ΕΠΑΣ και στα ΙΕΚ. Η ενημέρωση εστιάστηκε στις σπουδές στα ΙΕΚ και ειδικότερα στα ΙΕΚ του νομού.

Ο κ. Κομιώτης, Σύμβουλος ΣΕΠ, αναφέρθηκε στο ρόλο των ΙΕΚ στο σημερινό εκπαιδευτικό και εργασιακό περιβάλλον. Μεταξύ των άλλων ανέφερε: « Η φοίτηση στα ΙΕΚ, για όσους τα επιλέξουν, αποτελεί ένα πολλά υποσχόμενο δρόμο, που οδηγεί στην αγορά εργασίας, επιτρέποντας στους νέους να πετύχουν τους προσωπικούς τους στόχους και να ανοίξουν νέους δρόμους μετά την αποφοίτησή τους από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.» Και κατέληξε: «Η   επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση, επιτρέπει στους νέους να αναπτυχθούν δημιουργικά στη σημερινή ασταθή οικονομικά πραγματικότητα, προσφέροντας μια συναρπαστική βιωματική εμπειρία μάθησης, που συμβάλλει στην ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων, δημιουργώντας νέες επαγγελματικές ευκαιρίες»

Ο κ. Α. Μαρίτσας καθηγητής Πληροφορικής αναφέρθηκε στους μαθητές για την κοινωνία της πληροφορίας. Επίσης τους ενημέρωσε για την χρήση και την συμβολή των νέων τεχνολογιών στην πληροφόρηση - ενημέρωση και κατέληξε λέγοντας: «Οι στόχοι που μπαίνουν σήμερα είναι:

• Εξασφάλιση στον καθένα της εύκολης πρόσβασης σε καλής ποιότητας Πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες.
  • Παροχή Πληροφοριών σχετικά με τις δυνατότητες σπουδών στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
  • Δια βίου κατάρτιση-εκπαίδευση

Ο κ. Δ. Κάσσαρης, καθηγητής Οικονομικών, μίλησε για τις ειδικότητες των ΙΕΚ στο νομό μας, οι οποίες είναι: βοηθός μαγειρικής τέχνης, τεχνικός φαρμάκων, καλλυντικών και παρεμφερών προϊόντων, γραμματέας διεύθυνσης, στέλεχος υπηρεσιών ασφαλείας και βοηθός φυσιοθεραπευτή σε ιαματικές πηγές και λουτρά. Αναφέρθηκε τέλος στις ειδικότητες που έχουν προταθεί για το χειμερινό εξάμηνο του 2012 οι οποίες είναι: ειδικός εφαρμογών αισθητικής, τεχνικός επισκευής &   συντήρησης γεωργικών μηχανημάτων, στέλεχος υπηρεσιών ασφάλειας, τεχνικός μαγειρικής τέχνης, φύλακας μουσείων & αρχαιολογικών χώρων, τεχνικός βιολογικής & οικολογικής γεωργίας.