Επίσκεψη στο 4ο Γυμνάσιο Πύργου

Το 4ο Γυμνάσιο Πύργου επισκέφτηκαν την Τρίτη 20/11/2012 οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Γ. Κομιώτη, ο οποίος και διδάσκει το μάθημα ΣΕΠ. Η επίσκεψη αποσκοπούσε στο να ενημερωθούν οι μαθητές του 2ου τμήματος της Γ' τάξης για θέματα ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών επιλογών μέσω αυτογνωσίας, αλλά και οι καθηγητές του σχολείου για τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας (ΑΣ).

Οι μαθητές ζήτησαν πληροφορίες αρχικά για το ρόλο και την αποστολή του Κέντρου. Ο κ. Κάσσαρης ενημέρωσε τους μαθητές και τόνισε επιπλέον ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ): «έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να εκτιμήσουν τα χαρακτηριστικά του εαυτού τους, τις συνθήκες της ζωής τους, τις δυνατότητές τους, τις προτιμήσεις τους. Να ξεκαθαρίσουν και να θέσουν εκπαιδευτικούς και επαγγελματικούς στόχους. Να εκπαιδευτούν στο τρόπο λήψης αποφάσεων, σχετικά με την εκπαιδευτική και ακολούθως την επαγγελματική τους πορεία».

Στη συνέχεια, ο κ. Μαρίτσας παρουσίασε το βιωματικό εργαστήρι «Ασκήσεις Επαγγελματικού Προσανατολισμού» που στηρίζεται στο εξαγωνικό μοντέλο του Holland. Το μοντέλο αυτό αναφέρεται ουσιαστικά στο τυπικό ταίριασμα ατόμου-περιβάλλοντος. Πιο συγκεκριμένα ο Holland βασίστηκε στην υπόθεση ότι τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα είναι μια όψη αυτού που ονομάζουμε προσωπικότητα, επομένως τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα ενός ατόμου περιγράφουν την προσωπικότητά του. Στη συνέχεια ο κ. Μαρίτσας αναφέρθηκε στην Κοινωνία της Πληροφορίας τονίζοντας ότι « είναι μεγίστης σημασίας για τον καθένα, η πρόσβαση σε καλής ποιότητας πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες, σχετικά με τη φοίτησή του στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση όσο και στην Τριτοβάθμια αργότερα». Τέλος, παρουσιάστηκε οπτικοακουστικό υλικό για τις νέες τεχνολογίες.

Μετά την ενημέρωση των μαθητών, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ ενημέρωσαν και τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου για τα προγράμματα Αγ. Σταδιοδρομίας, που έχουν σαν σκοπό να βοηθήσουν βιωματικά τους μαθητές και μέσω δραστηριοτήτων να συνειδητοποιήσουν τις κλίσεις και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, ώστε να μπορούν οι ίδιοι να διαχειρίζονται τα θέματα της προσωπικής και επαγγελματικής τους ανάπτυξης.

Οι θεματικές ενότητες που καλύπτουν τα προγράμματα ΑΣ σχηματικά είναι οι παρακάτω:

Α) Προσωπική ανάπτυξη και καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής

Β) Εργασιακές σχέσεις/ Τομείς επαγγελμάτων

Γ) Εκπαίδευση-Κατάρτιση

Δ) Σπουδές και εργασία στην Ευρώπη

Ε) Επιχειρηματικότητα

Στην ενημέρωση του συλλόγου διδασκόντων παρευρέθηκε και ο Δ/ντης του 4ου Γυμνασίου Πύργου κ. Γ. Κομιώτης, ο οποίος και προλόγισε τους Υπευθύνους.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη