Ενημέρωση μαθητών του 3ου Γυμνασίου Πύργου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκαν στις 21,22,23,28,31/01 οι μαθητές του Γ3, Γ1, Γ5, Γ2 και Γ4 τμήματος αντίστοιχα του 3ου Γυμνασίου Πύργου, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες κ. Φωτεινή Νικολοπούλου, Διονυσία Πλανητέρου και Ευαγγελία Ράπτη. Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους Υπευθύνους ΣΕΠ, κ. Δ. Κάσσαρη και Α. Μαρίτσα, για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης και Πληροφόρησης προς το κοινό, μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Στη συνέχεια, ο κ. Κάσσαρης, μίλησε για τις οικονομικές παραμέτρους της αγοράς εργασίας. Τόνισε ότι στην σημερινή ρευστή εποχή των έντονων οικονομικών διακυμάνσεων και της μεγάλης οικονομικής ύφεσης καλό είναι η όσον το δυνατόν πληρέστερη ενημέρωση και κατανόηση των οικονομικών στοιχείων της αγοράς η οποία αλλάζει με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Βάσει των προηγουμένων: «οι σχεδιασμοί μας για τις μελλοντικές ενέργειες στα οικονομικά θέματα που μας απασχολούν πρέπει να έχουν μικρό χρονικό ορίζοντα το πολύ δύο με τρία χρόνια και καλό είναι ανά τακτά χρονικά διαστήματα να έχουν το στοιχείο της ανατροφοδότησης».

Έπειτα, ο κ. Μαρίτσας μίλησε στους μαθητές για την πληροφόρηση - ενημέρωση και για τη σημασία του να εξετάζουμε την κάθε είδους πληροφορία και να μην την δεχόμαστε άκριτα. Τέλος, παρουσίασε τις προτάσεις που αφορούν στους δυο νέους τύπους Λυκείων, δηλ. το Νέο Λύκειο και το Τεχνολογικό Λύκειο και εστίασε στις διαφορές τους από τους υπάρχοντες τύπους ΓΕΛ και ΕΠΑΛ τους οποίους θα αντικαταστήσουν.