Επίσκεψη στο ΓΕΛ Λάλα και στο
Γυμνάσιο με ΛΤ Λαμπείας

Το ΓΕΛ Λάλα και το Γυμνάσιο με Λ.Τ. Λαμπείας επισκέφτηκαν την Τετάρτη 20/11/2013, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση των Δ/ντων κ. Ε. Δάβου και κ. Α. Γρατσωνίδη αντίστοιχα. Σκοπός της επίσκεψης στα ανωτέρω σχολεία ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Α΄ τάξης για το Νέο Λύκειο και της Β΄ τάξης για το ήδη υπάρχον σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου και τόνισαν ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ) «έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να εκτιμήσουν τα χαρακτηριστικά του εαυτού τους, τις συνθήκες της ζωής τους, τις δυνατότητές τους, τις προτιμήσεις τους. Να ξεκαθαρίσουν και να θέσουν εκπαιδευτικούς και επαγγελματικούς στόχους. Να εκπαιδευτούν στον τρόπο λήψης αποφάσεων, σχετικά με την εκπαιδευτική και ακολούθως την επαγγελματική τους πορεία».
Στη συνέχεια μίλησαν στους μαθητές της Α΄ τάξης όπου ανέλυσαν θέματα σχετικά με τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Λυκείου, μαθήματα ομάδων προσανατολισμού, επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης, ανέλυσαν τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης, τα μαθήματα πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός στις πανελλαδικές.
Κατόπιν αναφέρθηκαν στο υπάρχον σύστημα πανελλαδικών εξετάσεων για τους μαθητές της Β΄ τάξης όπου ανέλυσαν θέματα όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησαν και σε πλήθος ερωτήσεων των μαθητών. Τις ενημερώσεις παρακολούθησαν και καθηγητές των ανωτέρω σχολείων.

Φωτογραφίες από τις επισκέψεις