Εκδήλωση για την Εθνική και Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία
στο 4ο Γυμνάσιο Πύργου

Την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου από ώρα 9:00 π.μ. και στο πλαίσιο της εβδομάδας εκδηλώσεων για την Εθνική και Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία (2-6 Δεκέμβρη), το 4ο Γυμνάσιο Πύργου διοργάνωσε, σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ και το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ηλείας, ωριαία ενημέρωση των μαθητών για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Η εκδήλωση είχε επιπλέον στόχο την ευαισθητοποίηση, την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση για υποστήριξη και ευημερία των ατόμων με ειδικές ανάγκες.

Μίλησαν στους μαθητές και πρόβαλαν διαφάνειες ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης, η Διευθύντρια του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. κ. Α. Πετρόγιαννη ενώ οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ κ. Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας έκαναν μια σύντομη αναφορά στο προφίλ επαγγελμάτων που είναι σχετικά με ΑμΕΑ και έδειξαν αποσπάσματα από την ταινία «Η όγδοη ημέρα».

Φωτογραφίες από την εκδήλωση