Ενημέρωση των μαθητών
της Γ' τάξης του ΓΕΛ Βάρδας

Το ΓΕΛ Βάρδας επισκέφθηκαν την Παρασκευή 21/02/2014, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Γ. Νικολακόπουλου. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης για την αίτηση-δήλωση, που πρέπει να υποβάλλουν τον Φεβρουάριο ώστε να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές του 2014 και τα σημεία - κλειδιά στα οποία πρέπει να δείξουν προσοχή.

Αρχικά, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου καθώς και στη σημασία του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ). Τόνισαν στους μαθητές ότι το ΚΕΣΥΠ είναι πάντα στη διάθεσή τους και ότι μπορούν με τη βοήθεια της τεχνολογίας να επικοινωνούν και να θέτουν ερωτήσεις, απορίες, προβληματισμούς που αφορούν στο εκπαιδευτικό και επαγγελματικό τους μέλλον.

Στη συνέχεια, ανέλυσαν τα σημεία που πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι στην αίτηση του Φεβρουαρίου σχετικά με τη δήλωση του 2ου μαθήματος Γενικής Παιδείας το οποίο τους δίνει τη δυνατότητα να επιλέξουν σχολές και από Επιστημονικά πεδία όπου μαθήματα βαρύτητας δεν είναι τα μαθήματα κατεύθυνσής τους, το μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" που τους ανοίγει το δρόμο για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο, τα ειδικά μαθήματα (ξένες γλώσσες, σχέδιο, μουσική) που πρέπει να δηλώσουν για να εισαχθούν σε συγκεκριμένα τμήματα, καθώς και τις προϋποθέσεις εισαγωγής σε Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού & ΤΕΦΑΑ. Οι υπεύθυνοι αναφέρθηκαν και στις ειδικές κατηγορίες που θα κληθούν, όσοι μαθητές πληρούν τα κριτήρια, να ενταχθούν και έδωσαν πληροφορίες για πλήθος σχολών του μηχανογραφικού.

Τέλος, απάντησαν σε ερωτήσεις που τέθηκαν από τους μαθητές.