Ενημέρωση των μαθητών της Γ' τάξης του Γυμνασίου Πελοπίου

Το Γυμνάσιο Πελοπίου επισκέφτηκαν την Τετάρτη 11/02 οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Ν. Κωστόπουλου. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το τέλος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης καθώς και για τα τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ παρουσίασαν το νέο Γενικό Λύκειο και το νέο Επαγγελματικό Λύκειο. Πιο συγκεκριμένα αναφέρθηκαν σε θέματα σχετικά με τα μαθήματα γενικής παιδείας και τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού του νέου ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.
Έκαναν ειδική αναφορά στην τάξη μαθητείας του ΕΠΑΛ. Μια τάξη προαιρετική που θα δίνει τη δυνατότητα στο απόφοιτο απόκτησης πτυχίου επιπέδου 5 και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μετά από εξετάσεις πιστοποίησης.
Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν τα τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Διαδικτυακής Πύλης των Εφήβων του ΕΟΠΠΕΠ που βοηθούν το μαθητή να αποκτήσει μια καλύτερη εικόνα του εαυτού του και να δει πώς αυτή ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά των επαγγελμάτων και της αγοράς εργασίας.
Τέλος, οι υπεύθυνοι απάντησαν σε πλήθος ερωτήσεων που τέθηκαν από τους μαθητές.

Φωτογραφίες από τη συνάντηση