Επιμόρφωση στελεχών ΚΕΣΥΠ & ΓΡΑΣΕΠ στη χρήση ψυχομετρικών εργαλείων

Επιμορφωτικές συναντήσεις είχαν τα στελέχη ΣΕΠ του Νομού από τις 3 μέχρι τις 9 Φεβρουαρίου στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού N . Ηλείας στον Πύργο.

Οι συναντήσεις είχαν ως σκοπό την επιμόρφωση των στελεχών ΚΕΣΥΠ και ΓΡΑΣΕΠ του νομού στην χρήση των ψυχομετρικών εργαλείων. Την επιμόρφωση πραγματοποίησε ο Σύμβουλος ΣΕΠ κ. Γεώργιος Κομιώτης.

Μεταξύ άλλων ο κ. Κομιώτης ανέφερε:

«Τα ψυχομετρικά εργαλεία μας βοηθούν στο να αντιληφθούμε την μορφή του προφίλ ενός ατόμου. Είναι στοιχεία που αντανακλούν χαρακτηριστικά ενός ατόμου. Η συμπλήρωση των ψυχομετρικών τεστ από μαθητές και μαθήτριες, η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων τους και η συμβουλευτική παρέμβαση πιστεύουμε ότι θα καταστήσουν τους νέους μας πιο ικανούς στο να αποφασίζουν κατά τρόπο αποδοτικό για τα επόμενα στάδια της ζωής τους. Όμως τα ψυχομετρικά εργαλεία πρέπει να χρησιμοποιούνται με φειδώ, είναι υποβοηθητικά, αντανακλούν τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και αντιληπτές δεξιότητες του συμβουλευόμενου μια δεδομένη χρονική στιγμή και δεν είναι πανάκεια. Δεν πρέπει να γίνουν μόδα της εποχής, όπως συχνά κατά μεγάλο ποσοστό γίνεται στις μέρες μας αλλά η βοήθειά τους είναι επικουρική.

Ο επικουρικός ρόλος των ψυχομετρικών εργαλείων- τεστ, αναδεικνύει την προβληματική χρήση των τεστ, όταν αυτά χρησιμοποιούνται με μια εργαλειακού τύπου λογική και μια αυστηρά διαγνωστική προσέγγιση, σύμφωνα με την οποία ο/η σύμβουλος του Επαγγελματικού Προσανατολισμού περιορίζεται στη χορήγηση ενός τέτοιου εργαλείου και με βάση τα αποτελέσματά του καθοδηγεί επαγγελματικά το άτομο χωρίς να προβληματοποιεί τα αποτελέσματα και χωρίς να επιχειρεί καμιά ερμηνεία τους και εμβάθυνσή τους σε συνεργασία με το άτομο. Επομένως, τα τεστ δεν διατηρούν μόνο το χαρακτήρα ενός διαγνωστικού εργαλείου, αλλά, όταν χρησιμοποιούνται σωστά, μπορούν να ενδυναμώσουν την κατανόηση του εαυτού και την προσωπική ανάπτυξη του ατόμου.

Τα τεστ καλό είναι να μην επιλέγονται με τον τρόπο που επιλέγουμε, για παράδειγμα ένα χρήσιμο εργαλείο οικιακής χρήσης από κάποιο διαφημιστικό κατάλογο. Για να μπορεί, όμως, ένα τεστ να βοηθήσει το χρήστη να αξιολογήσει αυτό που επιθυμεί να αξιολογήσει, απαιτείται ενδελεχής αξιολόγηση των τεχνικών ιδιοτήτων αναφορικά με χαρακτηριστικά όπως η εγκυρότητα, η αξιοπιστία, το επίπεδο δυσκολίας και οι νόρμες. Μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορούν οι χρήστες του τεστ να ορίσουν επακριβώς την καταλληλότητα ενός τεστ, το σκοπό για τον οποίο θα το χρησιμοποιήσουν, και την καταλληλότητά του για την ομάδα πληθυσμού που θα το εφαρμόσει.

Τέλος, η αυτογνωσία, η αυτοαντίληψη και η αυτοεικόνα, είναι τα εργαλεία που θα βοηθήσουν τους σημερινούς νέους να πραγματώσουν τις επιθυμίες τους ή να τις προσαρμόσουν σε ορθολογικότερη βάση.»

Ειδικότερα παρευρέθησαν στο επιμορφωτικό σεμινάριο τα στελέχη ΣΕΠ του νομού:

Γεωργούλης Γεώργιος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Πελοπίου,

Γιάχος Σπύρος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Ζαχάρως,

Δημητρόπουλος Δημήτριος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Σιμόπουλου,

Θανοπούλου Σοφία, καθηγήτρια - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας,

Καστανάς Νικόλαος, καθηγητής - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας,

Σταυροπούλου Δήμητρα, καθηγήτρια - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Βάρδας,

Πετροπούλου Βασιλική, καθηγήτρια - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Κρεσταίνων,

Φανού Διατσέντα, καθηγήτρια-σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών,

Μαρίτσας Αντώνιος, ειδικός πληροφόρησης και τεκμηρίωσης του ΚΕΣΥΠ Ηλείας,

Κάσσαρης Διονύσιος, οικονομολόγος, συνεργάτης του ΚΕΣΥΠ Ηλείας.

Φωτογραφίες από την επιμόρφωση