Ενημέρωση μαθητών 2ου Γυμνασίου Πύργου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Ηλείας επισκέφτηκαν σήμερα, οι μαθητές του Γ3 τμήματος του 2ου Γυμνασίου Πύργου, συνοδευόμενοι από τον καθηγητή που διδάσκει ΣΕΠ κ. Χαμάλη Θεόδωρο.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης, Πληροφόρησης και Επιμόρφωσης που διαθέτει στο κοινό- μαθητές, γονείς και καθηγητές .

Ο κ. Κομιώτης, Σύμβουλος ΣΕΠ, δήλωσε εκτός των άλλων:

<< Θέλουμε την ανάπτυξη της αυτογνωσίας και του αυτο-συναισθήματος των μαθητών, ώστε να καλλιεργηθούν οι δεξιότητες αυτοπληροφόρησης και λήψης αποφάσεων, καθώς και των πολύ σημαντικών για την εποχή μας επικοινωνιακών και κοινωνικών δεξιοτήτων, που συμβάλουν στην ωρίμανση της προσωπικότητας των μαθητών>>.

Ο Ειδικός Τεκμηρίωσης και Πληροφόρησης του ΚΕΣΥΠ κ. Μαρίτσας Α. αναφέρθηκε στους μαθητές για την κοινωνία της πληροφορίας και για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Γυμνάσιο. Μίλησε για τους δυο τύπους Λυκείων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, για τις Επαγγελματικές σχολές (ΕΠΑΣ) καθώς και για τα ΙΕΚ. Τέλος τους ενημέρωσε για την χρήση και την συμβολή των νέων τεχνολογιών στην πληροφόρηση- ενημέρωση και κατέληξε λέγοντας : «Οι στόχοι που μπαίνουν σήμερα είναι εξασφάλιση στον καθένα της εύκολης πρόσβασης σε καλής ποιότητας πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες, παροχή πληροφοριών σχετικά με τις δυνατότητες σπουδών στην Ελλάδα και το εξωτερικό.»

Ο κ. Κάσσαρης, Σύμβουλος ΣΕΠ, ανέπτυξε στους μαθητές τα χαρακτηριστικά της αγοράς εργασίας σήμερα. Πιο συγκεκριμένα μίλησε για τις μορφές εργασίας, για τους εργοδότες και τους μισθωτούς, για την σύμβαση εργασίας, για τις νέες μορφές απασχόλησης, τις μορφές της ανεργίας και τέλος έδωσε τα στατιστικά στοιχεία για την απασχόληση και την ανεργία στη χώρα μας σήμερα. Τέλος τόνισε: <<...όλα τα στοιχεία που αφορούν την αγορά εργασίας δεν μένουν σταθερά, μεταβάλλονται συνεχώς γι΄ αυτό απαιτείται συνεχής ενημέρωση, στοιχείο απαραίτητο για ορθολογικότερες αποφάσεις >>.

Τέλος, στην ενημέρωση των μαθητών παρέστη και ο Καθηγητής-σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Σιμόπουλου κ. Δημήτρης Δημητρόπουλος ο οποίος απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών για το ρόλο των ΓΡΑΣΕΠ στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.