Ημερίδα Αγ. Σταδιοδρομίας

Προσκεκλημένοι του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας στην ημερίδα που διοργάνωσε σήμερα 08/05/2009, με θέμα: « Ταξίδι των επαγγελμάτων», ήταν οι Σύμβουλοι ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Γεώργιος Κομιώτης και Διονύσιος Κάσσαρης.

Η εκδήλωση ήταν στα πλαίσια του ομώνυμου προγράμματος Αγ. Σταδιοδρομίας που υλοποίησε το ΓΡΑΣΕΠ, με υπεύθυνη την κ. Θανοπούλου Σοφία Καθηγήτρια -σύμβουλο στο ανωτέρω ΓΡΑΣΕΠ.

Στην ημερίδα παρέστησαν η κ. Μιχαλοπούλου Νίκη, Διευθ/ντρια του σχολείου, ο καθηγητής -σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Πελοπίου κ. Γ. Γεωργούλης, καθηγητές, μαθητές, καθώς και γονείς .

Το πρόγραμμα περιελάμβανε την παρουσίαση παραδοσιακών επαγγελμάτων που έχουν χαθεί ή και απαξιωθεί μέσα στο χρόνο, χορούς, και τραγούδια.

Στο τέλος μαθητές της 3ης Γυμνασίου έπαιξαν το δικό τους θεατρικό δρώμενο: «Στιγμιότυπα παραδοσιακού γάμου», σε δική τους υπέροχη σκηνοθεσία.

Φωτογραφίες από τη συνάντηση