Διδακτική και Βιωματική Επιμόρφωση ΣΕΠ για τη Γ' Γυμνασίου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) της Δνσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηλείας πραγματοποίησε την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2009, κλειστό σεμινάριο στην Νομαρχία Ηλείας.

Θέμα του σεμιναρίου ήταν:

" Διδακτική και Βιωματική Επιμόρφωση ΣΕΠ για τη Γ΄ Γυμνασίου "

Το παρακολούθησαν οι καθηγητές που διδάσκουν Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό (ΣΕΠ) στη Γ΄ τάξη των Γυμνασίων του νομού μας.

Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να ευαισθητοποιήσει και παροτρύνει τους καθηγητές, ώστε με τον ΣΕΠ ν' ανοίξει το σχολείο στην κοινωνία, να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν αντίληψη του εαυτού τους, να εκτιμήσουν τις ικανότητές τους και οργανώσουν αποτελεσματικά το σχέδιο της ζωής τους, ώστε να κάνουν τις καλύτερες εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές.

Ακολούθησαν βιωματικά εργαστήρια με χρήση παιδαγωγικών τεχνικών όπως άσκηση, ερωτηματολόγιο, ομαδική εργασία, παίξιμο ρόλων (role play), εισήγηση, ομαδική άσκηση, μελέτη περίπτωσης (case study) και καταιγισμός ιδεών (brainstorming). Η συμμετοχή των καθηγητών στα εργαστήρια ήταν πολύ ικανοποιητική.

Φωτογραφίες από τη συνάντηση