Ενημέρωση μαθητών Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκαν σήμερα, μαθητές δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας, στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, συνοδευόμενοι από την καθηγήτρια - σύμβουλο του Γραφείου ΓΡΑΣΕΠ, κ. Σ. Θανοπούλου και την κ. Ε. Ζαχαροπούλου, καθηγήτρια Γαλλικής φιλολογίας.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης, Πληροφόρησης και Επιμόρφωσης που διαθέτει στο κοινό- μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Ο κ. Κομιώτης, Σύμβουλος ΣΕΠ, δήλωσε εκτός των άλλων:

<< Θέλουμε την ανάπτυξη της αυτογνωσίας και του αυτο-συναισθήματος των μαθητών , ώστε να καλλιεργηθούν οι δεξιότητες αυτοπληροφόρησης και λήψης αποφάσεων, καθώς και των πολύ σημαντικών για την εποχή μας επικοινωνιακών και κοινωνικών δεξιοτήτων, που συμβάλουν στην ωρίμανση της προσωπικότητας των μαθητών>>.

Αναφέρθηκε επίσης στο ρόλο που καλείται να παίξει σήμερα το σχολείο, στις αδυναμίες του και στις ελλείψεις του και τόνισε την σκοποθεσία αλλά και στους στόχους που πρέπει να βάζουν οι νέοι όταν λαμβάνουν εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις. Και ο κ. Κομιώτης καταλήγοντας είπε ότι το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Ν. Ηλείας, είναι πρόθυμο να στηρίξει σ υ μ β ο υ λ ε υ τ ι κ ά και π λ η ρ ο φ ο ρ ι α κ ά τους νέους σε κάθε τους επιλογή.