Ημέρα Σταδιοδρομίας

ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας

Τη Δευτέρα, 26 Απριλίου 2010, το ΓραΣΕΠ Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας πραγματοποίησε ΗΜΕΡΑ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ στην Αίθουσα Τελετών του Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας με θέμα : «Μετά το Γυμνάσιο Τι;»

Η ημερίδα απευθύνθηκε στους μαθητές της Γ' Γυμνασίου και σκοπό είχε τη διερεύνηση και απόκτηση πληροφοριών σχετικών με επαγγελματικές και εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Γυμνάσιο.

Παρέστησαν η Δ/ντρια του Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας κ. Νίκη Μιχαλοπούλου, οι Σύμβουλοι ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Γεώργιος Κομιώτης και κ. Διονύσιος Κάσσαρης, οι Καθηγητές-σύμβουλοι ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Κρεστένων κα Βασιλική Πετροπούλου και Γυμνασίου Πελοπίου κ. Γεώργιος Γεωργούλης και καθηγητές του σχολείου.

Χαιρετισμούς απηύθυναν η Δ/ντρια του Γυμνασίου κ. Ν. Μιχαλοπούλου και ο Σύμβουλος ΣΕΠ κ. Γ. Κομιώτης.

Μίλησαν οι :

κ. Σιδηροκαστρίτης Ζώης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με θέμα : «Φωτοβολταική Ενέργεια»

κ. Μαρίτσας Αντώνης, Ειδικός Πληροφόρησης ΚΕΣΥΠ Ηλείας, με θέμα: «Ενημέρωση για τμήματα ΑΤΕΙ Πύργου»

κ. Στεφανόπουλος Κωνσταντίνος, Διοικητής Αστυνομικού Τμήματος Αρχαίας Ολυμπίας με θέμα: «Επάγγελμα Αστυνομικός»

κ. Κάτσης Αυγερινός, Συνεργάτης ΚΕΣΥΠ Ηλείας με θέμα: «Ενημέρωση για τις ΕΠΑΣ»

κ. Τσώνης Παναγιώτης, Διευθυντής ΙΕΚ Πύργου με θέμα: «Ενημέρωση για τα ΙΕΚ»

κ. Κοτσώνης Αναστάσιος, Διοικητής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αρχαίας Ολυμπίας με θέμα : «Επάγγελμα πυροσβέστης»

Οι μαθητές έδειξαν έντονο ενδιαφέρον, έκαναν πολλές ερωτήσεις στους εισηγητές και εκδήλωσαν την επιθυμία για άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις στο μέλλον.

Φωτογραφίες από την ημέρα σταδιοδρομίας