Ημέρα Σταδιοδρομίας

ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Βάρδας

Στις 29 Απριλίου 2010, το ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Βάρδας πραγματοποίησε ΗΜΕΡΑ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ με θέμα : «Επιλογές μετά το Λύκειο».

Η ημερίδα απευθύνθηκε στους μαθητές -τριες και σκοπό είχε τη διερεύνηση και απόκτηση πληροφοριών σχετικών με επαγγελματικές και εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Λύκειο.

Παρέστησαν ο Δ/ντής του ΓΕΛ Βάρδας κ. Αριστείδης Ραμαντάς, οι Σύμβουλοι ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Γεώργιος Κομιώτης και Διονύσιος Κάσσαρης, οι Καθηγητές-σύμβουλοι ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών κ Δ. Φανού και ΓΕΛ Σιμόπουλου κ. Δ. Δημητρόπουλος και καθηγητές του σχολείου.

Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Δ/ντής του σχολείου κ. Α. Ραμαντάς και ο Σύμβουλος ΣΕΠ κ. Γ. Κομιώτης.

Μίλησαν οι :

Αντώνιος Μαρίτσας, Ειδικός Πληροφόρησης ΚΕΣΥΠ Ηλείας, με θέμα: «Δυνατότητες και προοπτικές στον τομέα της Πληροφόρησης». Ο κ. Μαρίτσας παρουσίασε επίσης με τον Σύμβουλο ΣΕΠ κ. Κομιώτη μια ηλεκτρονική Βάση δεδομένων ενδιαφέροντος ΣΕΠ, με την οποία οι μαθητές μπορούν- με τη βοήθεια των καθηγητών-συμβούλων ΣΕΠ-, να αναζητούν πληροφορίες σχετικές με την Τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η Βάση κατασκευάστηκε από το ΚΕΣΥΠ, έχει λειτουργική διασύνδεση: μηχανογραφικού, βάσεων τμημάτων σχολών, προγραμμάτων σπουδών τμημάτων-σχολών, επαγγελματικών μονογραφιών, ψυχομετρικών tests, επαγγελματικών δικαιωμάτων, αντιστοιχήσεων σχολών-μετεγγραφών, κ.α.

Διονύσιος Κάσσαρης, Σύμβουλος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ηλείας, με θέμα: «Το επάγγελμα του Οικονομολόγου»

Αυγερινός Κάτσης, Συνεργάτης ΚΕΣΥΠ Ηλείας, με θέμα: «Παρουσίαση τμημάτων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο Νομό Ηλείας »

Γεωργία Κακαλέρτη, Γεωπόνος, με θέμα: «Το επάγγελμα του Γεωπόνου»

κολούθησε Βιωματικό εργαστήρι, όπου παρουσιάστηκε μελέτη περίπτωσης υποψηφίου με τη χρήση της Βάσης δεδομένων. Οι μαθητές -τριες έδειξαν έντονο ενδιαφέρον, υπέβαλλαν πολλές ερωτήσεις στους εισηγητές-ομιλητές και εκδήλωσαν την επιθυμία για άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις στο μέλλον.

Φωτογραφίες από την ημέρα σταδιοδρομίας