Πρόγραμμα Σταδιοδρομίας

ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας

Στις 11 Μαΐου 2010, το ΓραΣΕΠ Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας πραγματοποίησε την τελική ημερίδα του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας στην Αίθουσα Τελετών του Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας με θέμα: «Πράσινα Επαγγέλματα - Πράσινη Απασχόληση κόντρα στην ανεργία».

Το πρόγραμμα πραγματοποίησαν οι :

Θανοπούλου Σοφία, καθηγήτρια-σύμβουλος του ΓραΣΕΠ Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας,

Ζαχαροπούλου Ευφροσύνη, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας του Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας

Στόχος του προγράμματος ήταν να καταλάβουν οι μαθητές ότι ο σεβασμός και η προστασία του περιβάλλοντος πρέπει να αποτελούν μια από τις βασικές αρχές στις οποίες πρέπει να στηρίζεται ο σχεδιασμός των δράσεων του ανθρώπου με γνώμονα πάντοτε τον άνθρωπο και την «αειφόρο ανάπτυξη».

Στην ημερίδα έγινε παρουσίαση των θεμάτων :

•  Πράσινα Επαγγέλματα

•  Σπουδές-Κατάρτιση που οδηγούν σε πράσινα επαγγέλματα

•  Νέα πράσινα επαγγέλματα - Νέες πράσινες θέσεις εργασίας

•  Ξέρετε ότι.

σε μορφή PowerPoint και προβολή video με θέμα «Ένα γράμμα γραμμένο το 2070».

Παρουσιάστηκε επίσης φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, ένα θεατρικό και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τραγούδια από τους μαθητές.

Χαιρετισμούς απηύθυναν η Δντρια του Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας κα Ν. Μιχαλοπούλου και ο κ. Κομιώτης Γεώργιος Σύμβουλος ΣΕΠ / ΚΕΣΥΠ Ηλείας.

Παρέστησαν ο Σύμβουλος ΣΕΠ / ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Δ. Κάσσαρης, ο Διευθυντής της Εθνικής Τράπεζας Αρχαίας Ολυμπίας κ. Παναγιωτακόπουλος, η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, πολλοί γονείς και καθηγητές του σχολείου.

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα και χειροκρότησαν έντονα την προσπάθεια των συμμαθητών τους.

Φωτογραφίες από την ημέρα σταδιοδρομίας