Ημερίδα γονέων στα Λεχαινά

"Σχολική επίδοση και ο ρόλος του σχολείου και της οικογένειας" είναι το θέμα της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου, στις 6 το απόγευμα στο ΣΙΝΕ ΑΣΤΡΟΝ στα Λεχαινά. Την εκδήλωση διοργάνωσαν το Γυμνάσιο Λεχαινών, οι καθηγητές Επαγγελματικού Προσανατολισμού και η υπεύθυνη του Γραφείου Επαγγελματικού Προσανατολισμού Λεχαινών κα Διατσέντα Φανού.

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης έγιναν εισηγήσεις από την καθηγήτρια κα Κωνσταντίνα Ζωγοπούλου με θέμα: "Συνεργασία σχολείου-οικογένειας για την προαγωγή της σχολικής επίδοσης των μαθητών", ο σχολικός σύμβουλος κ. Παύλος Σινιγάλιας με θέμα: "Η νευρολογική ανάπτυξη του εγκεφάλου των νέων", ο υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ του 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας κ. Νίκος Καστανάς με θέμα: "Ο ρόλος του οικογενειακού και σχολικού περιβάλλοντος για την καλλιέργεια θετικής εαυτοαντίληψης και αυτοεκτίμησης στους νέους" και ο σύμβουλος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Γιώργος Κομιώτης με θέμα: "Το σχολείο και ο ρόλος του για το σχεδιασμό της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας των μαθητών". Το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης περιλάμβανε βιωματικό εργαστήριο με θέμα: "Μπορώ να μάθω να είμαι γονιός".

Παρέστησαν και: η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων κα Π. Βασιλειάδου, η Σχολική Σύμβουλος Αγγλικής Φιλολογίας κα Ε. Μπιντάκα, ο προϊστάμενος του 1ου Γραφείου ΔΕ Ηλείας κ. Α. Ραμαντάς, ο Δ/ντης ΓΕΛ Ανδραβίδας κ. Α. Φουσκαρίνης, ο Δ/ντης Γυμνασίου Λεχαινών κ. Ν. Κολοτούρος, ο Σύμβουλος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Δ. Κάσσαρης, το προεδρείο και μέλη του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Λεχαινών και πλήθος κόσμου.

Φωτογραφίες από την ημερίδα