Διδακτική και Βιωματική Επιμόρφωση ΣΕΠ για τη Γ' Γυμνασίου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) της Δ/νσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας πραγματοποίησε την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου, στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Πύργου, κλειστό υπηρεσιακό σεμινάριο. Αρχικά ήταν προγραμματισμένο να γίνει στη μικρή αίθουσα του συνεδριακού κέντρου της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας, αλλά λόγω κινητοποιήσεων των εργαζομένων μετεφέρθη στο Δημοτικό Μέγαρο.

Θέμα του σεμιναρίου ήταν:

" Διδακτική και Βιωματική Επιμόρφωση ΣΕΠ για τη Γ΄ Γυμνασίου "

Το παρακολούθησαν οι καθηγητές που διδάσκουν Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό (ΣΕΠ) στη Γ΄ τάξη των Γυμνασίων της Ηλείας. Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να ευαισθητοποιήσει και να παροτρύνει τους καθηγητές, ώστε με τον ΣΕΠ ν' ανοίξει το σχολείο στην κοινωνία, να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν αντίληψη του εαυτού τους, να εκτιμήσουν τις ικανότητές τους και οργανώσουν αποτελεσματικά το σχέδιο της ζωής τους, ώστε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές, σε ένα περιβάλλον εργασίας αβέβαιο και ασταθές.

Ακολούθησαν τα βιωματικά εργαστήρια: «Εναρκτήρια συνάντηση. Συγκρότηση ομάδων», «Επαγγελματικός Προσανατολισμός» και «Αυτογνωσία, ο μύθος της Ευρώπης», με χρήση παιδαγωγικών τεχνικών όπως: ερωτηματολόγιο, ομαδική εργασία, εισήγηση, ομαδική άσκηση, και καταιγισμός ιδεών (brainstorming). Η συμμετοχή των καθηγητών στα εργαστήρια ήταν πολύ ικανοποιητική.

Φωτογραφίες από το σεμινάριο