Ενημέρωση των μαθητών του ΓΕΛ Βουνάργου

Το ΓΕΛ Βουνάργου επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 11/02/2013 οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Χ. Ανδρουτσόπουλου, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου για το εκπαιδευτικό σύστημα και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται προκειμένου ο μαθητής να κάνει σωστή επιλογή κατεύθυνσης - επιστημονικού πεδίου για την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Οι μαθητές ζήτησαν πληροφορίες αρχικά για το ρόλο και την αποστολή του Κέντρου. Οι υπεύθυνοι του ΚΕΣΥΠ ενημέρωσαν τους μαθητές και τόνισαν ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ) «έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να εκτιμήσουν τα χαρακτηριστικά του εαυτού τους, τις συνθήκες της ζωής τους, τις δυνατότητές τους, τις προτιμήσεις τους. Να ξεκαθαρίσουν και να θέσουν εκπαιδευτικούς και επαγγελματικούς στόχους. Να εκπαιδευτούν στο τρόπο λήψης αποφάσεων, σχετικά με την εκπαιδευτική και ακολούθως την επαγγελματική τους πορεία».

Στη συνέχεια, ο κ. Μαρίτσας ανέλυσε θέματα σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησε και σε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές. Κλείνοντας, αναφέρθηκε στην πληροφόρηση τονίζοντας ότι «είναι μεγίστης σημασίας για τον καθένα, η πρόσβαση σε καλής ποιότητας πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες, σχετικά με τις σπουδές του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».

Ο κ. Κάσσαρης μίλησε στους μαθητές για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν ώστε να επιλέξουν την σωστή κατεύθυνση. Μεταξύ άλλων τόνισε: «Η επιλογή κατεύθυνσης, επιστημονικού πεδίου, προϋποθέτει να έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου και να έχεις αποκτήσει σωστές πληροφορίες για το εκπαιδευτικό σύστημα, τις σχολές που σε ενδιαφέρουν, τα προγράμματα σπουδών αλλά και την αγορά εργασίας. Να έχεις δηλαδή ενημερωθεί για τα επαγγέλματα και το μέλλον τους».

Στην ενημέρωση και των τριών τάξεων παρευρέθη και η καθηγήτρια "σύνδεσμος επικοινωνίας" του σχολείου με το ΚΕΣΥΠ κ. Γαρυφαλιά - Μαρία Φιλοπούλου.