Ενημέρωση των μαθητών της Γ' Λυκείου

Το 1ο, 2o & 3ο ΓΕΛ Πύργου επισκέφτηκαν από τη Δευτέρα 25 έως την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, για να ενημερώσουν τους μαθητές της Γ΄ τάξης σχετικά με την αίτηση - δήλωση που θα υποβάλλουν έως και τις 5 Μαρτίου ώστε να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2013.

Οι υπεύθυνοι ανέλυσαν τα θέματα που πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι σχετικά με τη δήλωση του 2ου μαθήματος Γενικής Παιδείας, το μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" που τους ανοίγει το δρόμο για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο, τα ειδικά μαθήματα που πρέπει να δηλώσουν για να εισαχθούν σε συγκεκριμένα τμήματα, καθώς και τις προϋποθέσεις εισαγωγής σε Στρατιωτικές & Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού & ΤΕΦΑΑ.

Τέλος, απάντησαν σε πλήθος ερωτήσεων που τέθηκαν απ' τους μαθητές.

Φωτογραφίες από τις ενημερώσεις