Επίσκεψη στο Εσπερινό Γυμνάσιο
με Λ.Τ. Πύργου

Το Εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις του Πύργου επισκέφθηκαν, την Τρίτη 26 Φεβρουαρίου, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές της Β΄ Λυκείου για το εκπαιδευτικό σύστημα σχετικά με την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Οι Υπεύθυνοι αρχικά ενημέρωσαν τους μαθητές για το ρόλο και την αποστολή του Κέντρου και τόνισαν ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός τοποθετείται στο ευρύτερο πλαίσιο του θεσμού "Συμβουλευτική - Προσανατολισμός". Ο σκοπός του θεσμού αυτού δεν περιορίζεται στο στενό πλαίσιο της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής πληροφόρησης του μαθητή, όπως αρκετοί νομίζουν. Αντίθετα, είναι πιο ευρύς, σημαντικός και πολλαπλός τόσο για το μαθητή όσο και για το σχολείο και την κοινωνία.

Στη συνέχεια ο κ. Κάσσαρης, αναφέρθηκε στις προϋποθέσεις που απαιτούνται προκειμένου ο μαθητής να κάνει σωστή επιλογή κατεύθυνσης - επιστημονικού πεδίου για την εισαγωγή του στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΕΙ - ΑΤΕΙ). Μεταξύ των άλλων επεσήμανε ότι η επιλογή κατεύθυνσης επιστημονικού πεδίου και σπουδών προϋποθέτει οι μαθητές να έχουν διερευνήσει σε ποια μαθήματα έχουν καλές επιδόσεις, τι τους ενδιαφέρει να σπουδάσουν, ποιες είναι οι ικανότητές τους και ποιες οι δεξιότητες, ποια τα επαγγελματικά τους ενδιαφέροντα και ποιες οι επαγγελματικές τους αξίες.

Ακολούθως, ο κ. Μαρίτσας ανέλυσε θέματα σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, μαθήματα αυξημένης βαρύτητας ανά επιστημονικό πεδίο, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησε και σε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές.