Ενημέρωση μαθητών της Γ' τάξης του
4ου Γυμνασίου Πύργου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκαν την Πέμπτη 21/03, οι μαθητές του Γ3 τμήματος του 4ου Γυμνασίου Πύργου, στo πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ), συνοδευόμενοι από τον Δ/ντη κ. Γεώργιο Κομιώτη που είναι και καθηγητής του ΣΕΠ.

Αρχικά οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ, αναφέρθηκαν στην σκοποθεσία του ΣΕΠ αλλά και στους στόχους που πρέπει να βάζουν οι νέοι όταν λαμβάνουν εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις. Επεσήμαναν ότι οι μαθητές πρέπει να γνωρίσουν τον κόσμο της εργασίας, να μάθουν πώς να αναζητούν και να αξιολογούν τις πληροφορίες που τους αφορούν και τους ενδιαφέρουν. Να ξεκαθαρίσουν και να θέσουν εκπαιδευτικούς και επαγγελματικούς στόχους. Να εκπαιδευτούν στο τρόπο λήψης αποφάσεων, σχετικά με την εκπαιδευτική και ακολούθως την επαγγελματική τους πορεία.

Έπειτα, μίλησαν στους μαθητές για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Γυμνάσιο. Πιο συγκεκριμένα, παρουσίασαν τους δυο νέους τύπους Λυκείων που αναμένονται και σε τι θα διαφέρουν ενδεχομένως από τους υπάρχοντες τύπους ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, τους οποίους πρόκειται να αντικαταστήσουν. Τέλος, τους ενημέρωσαν για τη χρήση και την συμβολή των νέων τεχνολογιών στην πληροφόρηση - ενημέρωση.