Ενημέρωση των μαθητών της Α' τάξης του 3ου ΓΕΛ Πύργου

Το 3ο ΓΕΛ Πύργου επισκέφθηκαν την Πέμπτη 04/04, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ κ. Διονύσιος Κάσσαρης και Αντώνιος Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Παναγιώτη Παρρά, με σκοπό να ενημερώσουν τους μαθητές της A' τάξης για το εκπαιδευτικό σύστημα και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται προκειμένου ο μαθητής να κάνει τις σωστές επιλογές για την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Πιο συγκεκριμένα ο κ. Μαρίτσας ανέλυσε θέματα σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, νέο μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησε και σε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές.
Ο κ. Κάσσαρης μίλησε στους μαθητές για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν ώστε να επιλέξουν τη σωστή κατεύθυνση. Μεταξύ άλλων τόνισε: «Η επιλογή κατεύθυνσης, επιστημονικού πεδίου, προϋποθέτει να έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου και να έχεις αποκτήσει σωστές πληροφορίες για το εκπαιδευτικό σύστημα, τις σχολές που σε ενδιαφέρουν, τα προγράμματα σπουδών αλλά και την αγορά εργασίας. Να έχεις δηλαδή ενημερωθεί για τα επαγγέλματα και το μέλλον τους».