Ενημέρωση της Γ' τάξης του
4ου Γυμνασίου Πύργου

Το 4ο Γυμνάσιο Πύργου επισκέφτηκαν την Τετάρτη 10/04 οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας κ. Διονύσιος Κάσσαρης και Αντώνιος Μαρίτσας όπου μίλησαν στους μαθητές της Γ' τάξης.
Ο κ. Μαρίτσας, μίλησε στους μαθητές για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Γυμνάσιο. Πιο συγκεκριμένα, παρουσίασε το Γενικό Λύκειο και το Επαγγελματικό Λύκειο και πληροφόρησε τους μαθητές για τους νέους τύπους Λυκείων που αναμένονται και σε τι θα διαφέρουν ενδεχομένως από τους υπάρχοντες τύπους, τους οποίους πρόκειται να αντικαταστήσουν.
Ο κ. Δ. Κάσσαρης, ανέλυσε τις οικονομικές παραμέτρους της αγοράς εργασίας. Τόνισε ότι στη σημερινή ρευστή εποχή των έντονων οικονομικών διακυμάνσεων και της μεγάλης οικονομικής ύφεσης καλό είναι η όσον το δυνατόν πληρέστερη ενημέρωση και κατανόηση των οικονομικών στοιχείων της αγοράς η οποία αλλάζει με πολύ γρήγορους ρυθμούς.