Ενημέρωση της Γ' τάξης του
1ου Γυμνασίου Πύργου

Το 1ο Γυμνάσιο Πύργου επισκέφτηκαν την Τρίτη 16/04 οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας κ. Διονύσιος Κάσσαρης και Αντώνιος Μαρίτσας όπου μίλησαν στους μαθητές της Γ' τάξης.
Ο κ. Μαρίτσας, μίλησε στους μαθητές για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Γυμνάσιο. Πιο συγκεκριμένα, παρουσίασε το Γενικό Λύκειο, το Επαγγελματικό Λύκειο και τις σχολές ΕΠΑΣ. Για μεν το Γενικό Λύκειο αναφέρθηκε στις κατευθύνεις, μαθήματα κατευθύνσεων, επιστημονικά πεδία, μαθήματα αυξημένης βαρύτητας. Για τα ΕΠΑΛ και τις ΕΠΑΣ αναφέρθηκε στους τομείς και στις ειδικότητες δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στις ειδικότητες που υπάρχουν στα ΕΠΑΛ και στις ΕΠΑΣ της Ηλείας. Επίσης, παρουσίασε στους μαθητές τα επιστημονικά πεδία και τις σχολές του νέου μηχανογραφικού.
Ο κ. Δ. Κάσσαρης, ανέλυσε τις οικονομικές παραμέτρους της αγοράς εργασίας. Πιο συγκεκριμένα μίλησε για την απασχόληση, τον εργατικό μισθό, τις ευέλικτες μορφές απασχόλησης που ολοένα και περισσότεροι εργοδότες τις υιοθετούν, την ανεργία και τα είδη της.