Ενημέρωση στο Σχολείο Δεύτερης
Ευκαιρίας (ΣΔΕ) Πύργου

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) Πύργου επισκέφτηκαν την Τετάρτη 22/05, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας κ. Διονύσιος Κάσσαρης και Αντώνιος Μαρίτσας.
Οι Υπεύθυνοι ενημέρωσαν τους εκπαιδευόμενους για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το Γυμνάσιο. Πιο συγκεκριμένα, παρουσίασαν το Γενικό Λύκειο, το Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ), τις Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) και τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ). Για τα ΕΠΑΛ και τις ΕΠΑΣ αναφέρθηκαν στους τομείς και στις ειδικότητες δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στις ειδικότητες που υπάρχουν στα ΕΠΑΛ και στις ΕΠΑΣ της Ηλείας. Επίσης, ανέλυσαν τα θέματα περί των μεταγυμνασιακών ειδικοτήτων των ΙΕΚ καθώς και της δυνατότητας συμμετοχής σε σεμινάρια κατάρτισης από τον ΟΑΕΔ, Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) και άλλους φορείς. Στη συνέχεια, απάντησαν σε πλήθος ερωτήσεων από τους εκπαιδευόμενους.
Τέλος, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ ευχαρίστησαν για την πρόσκληση το Διευθυντή του σχολείου κ. Κοτσανά και τη Σύμβουλο Σταδιοδρομίας κ. Γιαννακοπούλου.