Ενημέρωση της ΣΤ' τάξης στο 1ο, 2ο και 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου

Το 1ο, 2ο και 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου επισκέφθηκαν την Πέμπτη 06/06 και τη Δευτέρα 10/06, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση των Δ/ντων κ. Αν. Αναστόπουλου, Π. Καλαμπρέζου και Γ. Αντωνόπουλου αντίστοιχα. Η επίσκεψη αποσκοπούσε στο να ενημερωθούν οι μαθητές της ΣΤ' τάξης για τo νέο περιβάλλον στο οποίο θα βρίσκονται το επόμενο έτος καθώς και τα μαθήματα που πρόκειται να διδαχτούν στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου.

Αρχικά, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου και τόνισαν στους μαθητές τη σημασία του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ). Στη συνέχεια, ανέλυσαν τις αλλαγές που σηματοδοτούνται σε συναισθηματικό και μαθησιακό επίπεδο κατά τη μετάβαση του μαθητή από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο καθώς και την προετοιμασία του ώστε να πραγματοποιηθεί ομαλότερα αυτή η ένταξη στο νέο περιβάλλον. Έπειτα, παρουσίασαν γενικές πληροφορίες για το Γυμνάσιο εστιάζοντας πρώτα στις ομοιότητες με το Δημοτικό και στα θετικά χαρακτηριστικά της μετάβασης (ωρίμανση, περισσότερα παιδιά-φίλοι, περισσότερες δραστηριότητες και συμμετοχή σε προγράμματα, εκδρομές κ.λ.π). Κατόπιν, επισημάνθηκαν οι διαφορές (καθηγητές ειδικοτήτων, διαγωνίσματα τριμήνων, τελικές εξετάσεις κ.λ.π) καθώς και τα αρνητικά χαρακτηριστικά της μετάβασης (αγωνία μαθητών, φόβος για το καινούριο, άγχος προσαρμογής) τονίζοντας ότι θα πρέπει να αναπτύξουν δεξιότητες ευελιξίας και προσαρμογής και να αντιμετωπίσουν διαφορετικά το θέμα της μελέτης.

Τέλος, παρουσίασαν αναλυτικά τα μαθήματα που οι μαθητές θα διδαχτούν αρχικά στην Α' και στη συνέχεια στη Β' και Γ' τάξη, δίνοντάς τους έτσι τη δυνατότητα να σχηματίσουν μια πρώτη εικόνα για το τι θα συναντήσουν στο Γυμνάσιο από πλευράς μαθημάτων.

Φωτογραφίες από τις ενημερώσεις