Ενημέρωση της Β' τάξης του 1ου, 2ου και 3ου Γενικού Λυκείου Πύργου

Το 1ο, 2ο και 3ο Γενικό Λύκειο Πύργου επισκέφθηκαν την Τρίτη 01/10, την Παρασκευή 04/10 και την Πέμπτη 03/10 αντίστοιχα, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές της Β΄τάξης για το εκπαιδευτικό σύστημα σχετικά με την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Αρχικά, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου και τόνισαν στους μαθητές τη σημασία του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ). Στη συνέχεια μίλησαν για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν ώστε να επιλέξουν τη σωστή κατεύθυνση. Μεταξύ άλλων τόνισαν ότι η επιλογή κατεύθυνσης προϋποθέτει να έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου και να έχεις αποκτήσει σωστές πληροφορίες για το εκπαιδευτικό σύστημα, τις σχολές που σε ενδιαφέρουν, τα προγράμματα σπουδών αλλά και την αγορά εργασίας. Τέλος, ανέλυσαν θέματα σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησαν και σε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές.