Επίσκεψη στα ΓΕΛ Ν. Φιγαλείας, Ζαχάρως, Ανδρίτσαινας και στις Λυκειακές Τάξεις του Γυμνασίου Καλλιθέας

Τα ΓΕΛ Ν. Φιγαλείας και Ζαχάρως επισκέφτηκαν την Τρίτη 22/10 οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση των Δ/ντων κ. Ο. Καραμπότσου και κ. Δ. Κωνσταντοπούλου ενώ την Τετάρτη 23/10 επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Καλλιθέας και το Λύκειο Ανδρίτσαινας μετά από πρόσκληση των Δ/ντων κ. Ν. Καπένη και κ. Α. Μοσχόβου αντίστοιχα. Σκοπός της επίσκεψης στα ανωτέρω σχολεία ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Α΄ τάξης για το Νέο Λύκειο και της Β΄ και Γ΄ τάξης για το ήδη υπάρχον σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.

Αρχικά, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου καθώς και στη σημασία του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ). Τόνισαν στους μαθητές ότι το ΚΕΣΥΠ είναι πάντα στη διάθεσή τους και ότι μπορούν με τη βοήθεια της τεχνολογίας να επικοινωνούν και να θέτουν ερωτήσεις, απορίες, προβληματισμούς που αφορούν στο εκπαιδευτικό και επαγγελματικό τους μέλλον. Συζητήθηκε, επίσης, η δυνατότητα αντίστοιχης ενημέρωσης στο μέλλον μέσω τηλεδιάσκεψης.

Στη συνέχεια μίλησαν στους μαθητές της Α΄ τάξης όπου ανέλυσαν θέματα σχετικά με τα μαθήματα του νέου Λυκείου, τα επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης, τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης, παρουσίασαν τα μαθήματα πανελλαδικών εξετάσεων τα οποία είναι μειωμένα στο νέο σύστημα καθώς και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης, ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Κατόπιν, μίλησαν στους μαθητές της Β΄ και Γ' τάξης για το υπάρχον σύστημα πανελλαδικών όπου ανέλυσαν θέματα όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α.

Στο τέλος, απάντησαν σε πλήθος ερωτήσεων που τέθηκαν από τους μαθητές όλων των τάξεων. Τις ενημερώσεις παρακολούθησαν και καθηγητές των συλλόγων διδασκόντων ενώ σε κάποια σχολεία παρόντες ήταν και μέλη των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων.

Φωτογραφίες από τις ενημερώσεις