Ενημέρωση μαθητών του
4ου Γυμνασίου Πύργου

Το 4ο Γυμνάσιο Πύργου επισκέφθηκαν τη Δευτέρα 11/11/2013, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Γ. Κομιώτη, ο οποίος και διδάσκει το μάθημα του ΣΕΠ. Η επίσκεψη αποσκοπούσε στο να ενημερωθούν οι μαθητές του 2ου τμήματος της Γ' τάξης για το νέο Λύκειο (Γενικό και Επαγγελματικό).
Αρχικά, ανέλυσαν θέματα σχετικά με τα μαθήματα του νέου Λυκείου, τα επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης, τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης και το νέο σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Στη συνέχεια, παρουσίασαν τη βιωματική άσκηση «Ιδανικός και πραγματικός εαυτός». Την ενημέρωση παρακολούθησαν οι καθηγητές κ. Φ. Ματσάγγου και Θ. Τρούπκος που διδάσκουν το μάθημα του ΣΕΠ.
Μετά την ενημέρωση των μαθητών, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ ενημέρωσαν και τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου για τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας, που έχουν σαν σκοπό να βοηθήσουν βιωματικά τους μαθητές και μέσω δραστηριοτήτων να συνειδητοποιήσουν τις κλίσεις και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, ώστε να μπορούν οι ίδιοι να διαχειρίζονται τα θέματα της προσωπικής και επαγγελματικής τους ανάπτυξης.
Οι θεματικές ενότητες που καλύπτουν τα προγράμματα Α.Σ. σχηματικά είναι οι παρακάτω:
Α) Προσωπική ανάπτυξη και καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής
Β) Εργασιακές σχέσεις / Τομείς επαγγελμάτων
Γ) Εκπαίδευση - Κατάρτιση
Δ) Σπουδές και εργασία στην Ευρώπη
Ε) Επιχειρηματικότητα
Στην ενημέρωση του συλλόγου διδασκόντων παρευρέθηκε και ο Δ/ντης του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης.