Επίσκεψη στο ΓΕΛ Καράτουλα &
στο ΓΕΛ Βασιλακίου

Τα ΓΕΛ Καράτουλα και Βασιλακίου επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 25/11/2013, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση των Δ/ντων κ. Ν. Σεβόπουλου και Α. Μπιδέρη αντίστοιχα. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Α΄ τάξης για το Νέο Λύκειο και της Β΄ και Γ΄ τάξης για το ήδη υπάρχον σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.

Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου. Στη συνέχεια μίλησαν στους μαθητές της Α΄ τάξης, όπου ανέλυσαν θέματα σχετικά με τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Λυκείου, μαθήματα ομάδων προσανατολισμού της Β΄ και Γ΄ τάξης, επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης και αντιστοίχησή τους με τις ομάδες προσανατολισμού, ανέλυσαν τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης, μίλησαν για τα τέσσερα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για τον υπολογισμό του βαθμού πρόσβασης των πανελλαδικών εξετάσεων.

Τέλος, στο ΓΕΛ Βασιλακίου μίλησαν στους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης για το υπάρχον σύστημα πανελλαδικών όπου ανέλυσαν θέματα όπως: κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, νέο μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησαν και σε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές.

Φωτογραφίες από τις επισκέψεις