Ενημέρωση των μαθητών του ΓΕΛ Λεχαινών

Το ΓΕΛ Λεχαινών επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 27/01/2014, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση της Δ/ντριας κ. Κ. Καλλίτση. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Α' τάξης για το Νέο Λύκειο, της Β' τάξης για τις πανελλαδικές εξετάσεις και της Γ' τάξης για την αίτηση-Δήλωση, που πρέπει να υποβάλλουν τον Φεβρουάριο ώστε να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές του 2014.
Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου. Έπειτα, ανέλυσαν στους μαθητές της Α΄ τάξης θέματα σχετικά με τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Λυκείου, μαθήματα ομάδων προσανατολισμού της Β΄ και Γ΄ τάξης, επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης και αντιστοίχησή τους με τις ομάδες προσανατολισμού. Ανέλυσαν τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης, μίλησαν για τα τέσσερα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για τον υπολογισμό του βαθμού πρόσβασης των πανελλαδικών εξετάσεων.
Κατόπιν μίλησαν για το υπάρχον σύστημα πανελλαδικών στους μαθητές της Β΄ τάξης όπου ανέλυσαν θέματα όπως: κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, νέο μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. Στη συνέχεια, παρουσίασαν στους μαθητές της Γ΄ τάξης τα θέματα που πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι στην αίτηση του Φεβρουαρίου σχετικά με τη δήλωση του 2ου μαθήματος Γενικής Παιδείας, το μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" που τους ανοίγει το δρόμο για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο, τα ειδικά μαθήματα που πρέπει να δηλώσουν για να εισαχθούν σε συγκεκριμένα τμήματα, καθώς και τις προϋποθέσεις εισαγωγής σε Στρατιωτικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού & ΤΕΦΑΑ.
Τέλος, απάντησαν σε πλήθος ερωτήσεων που τέθηκαν από τους μαθητές όλων των τάξεων. Στην ενημέρωση των υπευθύνων ΣΕΠ παρευρέθησαν και καθηγητές του σχολείου.