Ενημέρωση των μαθητών
της Γ' τάξης του 2ου ΓΕΛ Πύργου

Το 2ο ΓΕΛ Πύργου επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 17/02/2014, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση της Δ/ντριας κ. Ε. Καββαδά. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης για την αίτηση-δήλωση, που πρέπει να υποβάλλουν τον Φεβρουάριο ώστε να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές του 2014.
Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου και τόνισαν ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ) «έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να εκτιμήσουν τα χαρακτηριστικά του εαυτού τους, τις συνθήκες της ζωής τους, τις δυνατότητές τους, τις προτιμήσεις τους. Να ξεκαθαρίσουν και να θέσουν εκπαιδευτικούς και επαγγελματικούς στόχους. Να εκπαιδευτούν στον τρόπο λήψης αποφάσεων, σχετικά με την εκπαιδευτική και ακολούθως την επαγγελματική τους πορεία».
Στη συνέχεια παρουσίασαν στους μαθητές της Γ΄ τάξης τα σημεία που πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι στην αίτηση του Φεβρουαρίου σχετικά με τη δήλωση του 2ου μαθήματος Γενικής Παιδείας, το μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" που τους ανοίγει το δρόμο για το 5ο Επιστημονικό Πεδίο, τα ειδικά μαθήματα που πρέπει να δηλώσουν για να εισαχθούν σε συγκεκριμένα τμήματα, καθώς και τις προϋποθέσεις εισαγωγής σε Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού & ΤΕΦΑΑ.