Ημερίδα για την
Τεχνική & Επαγγελματική Εκπαίδευση

Στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Πύργου πραγματοποιήθηκε, την Παρασκευή 21/2/2014, η ημερίδα που διοργάνωσαν το Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Πύργου σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ, τα ΕΠΑΛ & τις ΕΠΑΣ της Ηλείας.

Σκοπός της ημερίδας ήταν η ενημέρωση για την Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση σε Ελλάδα και Ευρώπη, η προβολή δράσεων των ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ της Ηλείας καθώς και η παρουσίαση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων ΕΠΑΛ. Χαιρετισμό απηύθυνε εκ μέρους της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ηλείας, ο προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων κ. Ν. Αγγελόπουλος.

Στο ισόγειο του Λάτσειου Δημοτικού Μεγάρου λειτούργησε παράλληλα και έκθεση έργων των μαθητών ΕΠΑΛ με έντυπο υλικό για τις ειδικότητες, τα προφίλ και τα επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Το πρόγραμμα της ημερίδας:

- Η Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση στην Ελλάδα (Α. Πανόπουλος, Δ/ντης Ε.Κ. Πύργου)
- Η Επαγγελματική Εκπαίδευση στην Ευρώπη (Α. Μαρίτσας, Υπευθυνος ΣΕΠ, ΚΕΣΥΠ Ηλείας)
- ΕΠΑΛ Πύργου και νομού (Β. Σακελλάρη, Εκπ/κος Μηχ/γος Μηχανικός)
- Επαγγελματικά Δικαιώματα και δυνατότητα εργασίας αποφοίτων ΕΠΑΛ (Ν. Σταματελόπουλος, Τομεάρχης εργ/ων ΕΚ Πύργου)
- Δράσεις αειφορίας και εξωστρέφειας Επαγγελματικών σχολείων Αμαλιάδας (Κ. Κωνσταντούλας, Δ/ντης 2ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας, Π. Βατσής, Δ/ντης ΕΠΑΣ Αμαλιάδας, Δ. Κουλούρης, εκπρόσωπος 1ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας)
- Θέσεις ΟΛΜΕ για την ΤΕΕ (Γ. Γιαννόπουλος, πρόεδρος ΕΛΜΕ Ηλείας)

Φωτογραφίες από την ημερίδα