Ενημέρωση των μαθητών
της Γ' τάξης του 3ου Γυμνασίου Πύργου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκαν στις 2 Απριλίου οι μαθητές του Γ4 τμήματος του 3ου Γυμνασίου Πύργου, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, συνοδευόμενοι από τον καθηγητή κ. Κ. Μοσχονά.

Οι υπεύθυνοι ΣΕΠ μίλησαν στους μαθητές για το νέο Γενικό Λύκειο και το νέο Επαγγελματικό Λύκειο. Παρουσίασαν τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Γενικού Λυκείου, τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού της Β΄ και Γ΄ τάξης, τα νέα επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης και την αντιστοίχησή τους με τις ομάδες προσανατολισμού, την τράπεζα θεμάτων που εμφανίζεται στις προαγωγικές, απολυτήριες καθώς και στις πανελλαδικές εξετάσεις. Ανέλυσαν τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης, τα τέσσερα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για την εισαγωγή του μαθητή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Ακολούθως, μίλησαν για το Επαγγελματικό Λύκειο και τα νέα χαρακτηριστικά του, όπως η τάξη Μαθητείας που ανήκει στο μεταδευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών και αποτελεί το 4ο έτος (προαιρετικό) του Λυκείου ενώ οδηγεί και σε απόκτηση πτυχίου ειδικότητας ανώτερου επιπέδου. Αναφέρθηκαν στις νέες ειδικότητες, στα μαθήματα γενικής παιδείας και προσανατολισμού, στις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης καθώς και στην πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μέσα από δύο διαφορετικούς δρόμους.

Στη συνέχεια έγινε λόγος για τις Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ) που θα αρχίσουν να λειτουργούν από το νέο σχολικό έτος. Οι σχολές αυτές θα περιλαμβάνουν πέντε ομάδες προσανατολισμού και σε κάθε ομάδα θα υπάρχουν ειδικότητες στις οποίες αναφέρθηκαν εκτενώς οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ καθώς επίσης και στην τάξη μαθητείας την οποία μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος με την προαγωγή του από τη Β΄ τάξη των ΣΕΚ.