Βιωματικές δράσεις των μαθητών της Γ' τάξης του 4ου Γυμνασίου Πύργου

Το 4ο Γυμνάσιο Πύργου επισκέφτηκαν την Πέμπτη 08/05/2014, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Γ. Κομιώτη, ο οποίος και διδάσκει το μάθημα ΣΕΠ. Η επίσκεψη αποσκοπούσε στο να ενημερωθούν οι μαθητές της Γ' τάξης για θέματα αυτογνωσίας μέσω τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού.
Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ έδειξαν στους μαθητές πως μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ. Πιο συγκεκριμένα αναφέρθηκαν στα τεστ: επαγγελματικών ενδιαφερόντων, εργασιακών αξιών και επαγγελματικών αποφάσεων. Αυτά είναι τεστ αυτογνωσίας και η φιλοσοφία τους στηρίζεται στο εξαγωνικό μοντέλο του Holland. Το μοντέλο αυτό αναφέρεται ουσιαστικά στο τυπικό ταίριασμα ατόμου-περιβάλλοντος. Πιο συγκεκριμένα ο Holland βασίστηκε στην υπόθεση ότι τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα είναι μια όψη αυτού που ονομάζουμε προσωπικότητα, επομένως τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα ενός ατόμου περιγράφουν την προσωπικότητά του.
Στη συνέχεια παρουσίασαν το βιωματικό εργαστήρι «παραπληροφόρηση», για να δείξουν στους μαθητές την μεγάλη σημασία της πληροφορίας στη λήψη εκπαιδευτικών αποφάσεων και πως αυτή μπορεί να μας οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις αν δεν στηρίζεται σε έγκυρες πηγές. Έτσι, κάθε πληροφορία πρέπει να φιλτράρεται από τους μαθητές ως προς την εγκυρότητά της και την αξιοπιστία της.
Στις ασκήσεις Επαγγελματικού Προσανατολισμού παρών ήταν ο Δ/ντης κ. Γ. Κομιώτης.

Φωτογραφίες από τις βιωματικές δράσεις