Ενημέρωση των μαθητών της Γ' τάξης
του Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας

Το Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας επισκέφθηκαν τη Πέμπτη 15/05/2014, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Γ. Γεωργούλη. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης για το Νέο Λύκειο.
Οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν αρχικά στο ρόλο και την αποστολή του ΚΕΣΥΠ. Έπειτα, ανέλυσαν στους μαθητές το νέο Γενικό Λύκειο. Παρουσίασαν τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Λυκείου, τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού της Β΄ και Γ΄ τάξης. Μίλησαν για τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης. Παρουσίασαν τα τέσσερα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για την εισαγωγή του μαθητή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Κατόπιν αναφέρθηκαν στο νέο Επαγγελματικό Λύκειο. Πιο συγκεκριμένα, μίλησαν για τα μαθήματα των τριών τάξεων του νέου ΕΠΑΛ, για τα μαθήματα γενικής παιδείας, τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού, τον τρόπο προαγωγής και απόλυσης και έκαναν ειδική αναφορά στην τάξη μαθητείας, θεσμό που εισάγεται για πρώτη φορά στα ΕΠΑΛ.
Στη συνέχεια, έγινε λόγος για τις Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ) που θα αρχίσουν να λειτουργούν από το νέο σχολικό έτος. Οι σχολές αυτές θα περιλαμβάνουν πέντε ομάδες προσανατολισμού και σε κάθε ομάδα θα υπάρχουν ειδικότητες στις οποίες αναφέρθηκαν εκτενώς οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ καθώς επίσης και στην τάξη μαθητείας την οποία μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος με την προαγωγή του από τη Β΄ τάξη των ΣΕΚ.
Στην ενημέρωση παρευρέθηκαν και οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Σ. Θανοπούλου και Ε. Ζαχαροπούλου.