Ενημέρωση των μαθητών της Γ' τάξης στο
3ο Γενικό Λύκειο Πύργου

Το 3ο ΓΕΛ Πύργου επισκέφτηκαν στις 24/09/2014, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Π. Παρρά.
Η επίσκεψη είχε στόχο την ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης του σχολείου για το εκπαιδευτικό σύστημα και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται προκειμένου ο μαθητής να κάνει σωστή επιλογή κατεύθυνσης - επιστημονικού πεδίου για την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ, ανέλυσαν θέματα σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως κατευθύνσεις, επιστημονικά πεδία, μηχανογραφικό δελτίο, ειδικά μαθήματα, υπολογισμός μορίων κ.α. ενώ απάντησαν και σε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές. Κλείνοντας, αναφέρθηκαν στην πληροφόρηση τονίζοντας ότι «είναι μεγίστης σημασίας για τον καθένα, η πρόσβαση σε καλής ποιότητας πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες, σχετικά με τις σπουδές του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».
Στις ενημερώσεις παρευρέθησαν και καθηγητές τoυ ανωτέρω σχολείου.