Διδακτική και Βιωματική Επιμόρφωση ΣΕΠ για τη Γ' Γυμνασίου

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) της Δ/νσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας πραγματοποίησε την Πέμπτη 06 Νοεμβρίου, στο Συνεδριακό Κέντρο Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας, κλειστό υπηρεσιακό σεμινάριο.
Θέμα του σεμιναρίου ήταν:

" Διδακτική και Βιωματική Επιμόρφωση ΣΕΠ για τη Γ΄ Γυμνασίου "

Το παρακολούθησαν οι καθηγητές που διδάσκουν Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό (ΣΕΠ) στην Γ΄ τάξη των Γυμνασίων της Ηλείας. Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να ευαισθητοποιήσει και παροτρύνει τους καθηγητές, ώστε με τον ΣΕΠ ν' ανοίξει το σχολείο στην κοινωνία, να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν αντίληψη του εαυτού τους, να εκτιμήσουν τις ικανότητές τους και οργανώσουν αποτελεσματικά το σχέδιο της ζωής τους, ώστε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές, σε ένα περιβάλλον εργασίας αβέβαιο και ασταθές.

Ακολούθησαν στις βιωματικές δραστηριότητες η παρουσίαση της πύλης εφήβων του ΕΟΠΠΕΠ και πιο συγκεκριμένα τα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού. Παρουσιάστηκαν τα τεστ επαγγελματικών ενδιαφερόντων, εργασιακών αξιών και επαγγελματικών αποφάσεων.

Φωτογραφίες από το σεμινάριο