Ενημέρωση μαθητών του 1ου ΓΕΛ Πύργου

Το 1ο ΓΕΛ Πύργου επισκέφτηκαν την Τρίτη 13/01/2015, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Ν. Μάστορα. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Α΄ τάξης για το Νέο Λύκειο
Οι υπεύθυνοι ΣΕΠ ανέλυσαν θέματα σχετικά με τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Λυκείου, τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού, τα επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης και η αντιστοίχησή τους με τις ομάδες προσανατολισμού, τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης. Επίσης, μίλησαν για τα τέσσερα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση.