Επιμορφωτική συνάντηση για τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

Οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ της Δ.Δ.Ε. Ηλείας, κ. Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, διοργάνωσαν την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο της ενδιάμεσης αξιολόγησης των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας, επιμορφωτική συνάντηση καθηγητών που έχουν αναλάβει ή συμμετέχουν στα ανωτέρω προγράμματα, στο χώρο του ΚΕΣΥΠ, Μπιζανίου 8 στον Πύργο, προκειμένου να διαπιστωθεί η πρόοδος και να συζητηθούν τυχόν προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί.
Αρχικά έγινε συζήτηση για την πορεία υλοποίησης των προγραμμάτων, για πιθανές δυσλειτουργίες και πως θα αντιμετωπιστούν, για τις εκπαιδευτικές επισκέψεις που έχουν πραγματοποιηθεί ή πρόκειται να πραγματοποιηθούν, για το χρόνο παρουσίασής τους καθώς και για τα παραδοτέα των προγραμμάτων.
Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν επαγγελματικά περιγράμματα και μονογραφίες καθώς και η Διαδικτυακή Πύλη των Εφήβων του ΕΟΠΠΕΠ με τα τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού και τον Ατομικό Φάκελο Δεξιοτήτων (portfolio). Τέλος, πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο για την προαγωγή του ομαδοσυνεργατικού πνεύματος μεταξύ των μαθητών που υλοποιούν τα προγράμματα.
Πιο συγκεκριμένα παρουσιάστηκε το βιωματικό εργαστήριο: «Μία συνέντευξη για μελλοντική εργασία» το οποίο αφορούσε σε ένα παιχνίδι ρόλων ανάμεσα σε συνεντευκτή και υποψήφιο για συνέντευξη.

Φωτογραφίες από τη συνάντηση