Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!

Το ΚΕΣΥΠ Ηλείας, ως πρεσβευτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2015, συνδιοργάνωσε με τη Δνση του 4ου Γυμνασίου Πύργου, εκδήλωση εορτασμού της ημέρας στο χώρο του σχολείου την Πέμπτη 12/2 με θέμα "Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!". Στόχος της εκδήλωσης ήταν οι μαθητές να ενημερωθούν για τις ωφέλειες και τους κινδύνους από τη χρήση του Διαδικτύου και να δράσουν ως πολλαπλασιαστές.
Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης, INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο.
Ο Υπεύθυνος ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ κ. Α. Μαρίτσας, ως κύριος ομιλητής της εκδήλωσης, αναφέρθηκε στις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε όταν χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο, για τους κινδύνους που μπορεί να δημιουργηθούν και πώς να τους αποφεύγουμε. Παρουσίασε επίσης τη βιωματική δράση: «Βαρόμετρο συναισθημάτων», όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου και είχε ως σκοπό να αναδείξει τη σημασία του σεβασμού των συναισθημάτων των άλλων, αλλά και της ανοχής απέναντι σε όσους έχουν διαφορετική άποψη από τη δική μας.
Μετά την ομιλία και την παρουσίαση σχετικών βίντεο, επακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ μαθητών και των στελεχών του ΚΕΣΥΠ. Το διάλογο συντόνισε ο Δντής του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση