Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού για το 1ο ΓΕΛ Πύργου

Το ΚΕΣΥΠ Ηλείας, το 1ο ΓΕΛ Πύργου και οι απόφοιτοι του 1971 του Γυμνασίου Αρρένων Πύργου Ηλείας (Α.Γ.Α.Π.Η.) συνδιοργάνωσαν διημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές και τους κηδεμόνες του 1ου ΓΕΛ στις 26 & 27 Φεβρουαρίου, στο χώρο του Συνεδριακού Κέντρου της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας.

Στο πρώτο μέρος της διημερίδας, από το πρωί έως το μεσημέρι της Πέμπτης 26/02, παρουσιάστηκαν επαγγέλματα που μπορούν να ακολουθήσουν οι μαθητές που έχουν - ή θα - επιλέξουν την Θετική και Τεχνολογική Κατεύθυνση, με εισηγήσεις από διακεκριμένους επιστήμονες και επαγγελματίες, αποφοίτους - κατά κύριο λόγο - του Γυμνασίου Αρρένων και όχι μόνο.
Η δεύτερη ημέρα, Παρασκευή 27/02, ήταν αφιερωμένη στην Θεωρητική Κατεύθυνση και τα Ανθρωπιστικά Επαγγέλματα. Στο τέλος κάθε εισήγησης, οι μαθητές που ενδιαφέρονταν για το εκάστοτε αντικείμενο, εξέφρασαν τις απορίες τους και ερωτήσεις τους, για να πάρουν απαντήσεις από τους καλά γνωρίζοντες το αντικείμενο των σπουδών και της επαγγελματικής εξέλιξης και σταδιοδρομίας. Οι εισηγήσεις ήταν 15 λεπτών με 5 λεπτά στη συνέχεια διαθέσιμα για ερωτήσεις από το κοινό.

Το υλικό από τις εισηγήσεις πρόκειται να συγκεντρωθεί και να χορηγηθεί στους μαθητές μαζί με τα στοιχεία των εισηγητών ώστε να μπορούν και στο επόμενο χρονικό διάστημα να γίνουν ερωτήσεις και να εκφραστούν απορίες από τους μαθητές.

Φωτογραφίες από τη διημερίδα