Ενημέρωση των μαθητών της Γ' τάξης
του 1ου Γυμνασίου Πύργου και του
Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας

Το 1ο Γυμνάσιο Πύργου και το Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας επισκέφτηκαν την Παρασκευή 08/05 και την Τρίτη 12/05 οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση των Δ/ντων κ. Α. Παπαγρηγορίου και Γ. Γεωργούλη αντίστοιχα. Σκοπός της επίσκεψης στα ανωτέρω σχολεία ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης για τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά το τέλος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης.
Αρχικά και στα δύο σχολεία παρουσιάστηκε το νέο Γενικό Λύκειο, με τα μαθήματα ανά τάξη όπως είναι διαμορφωμένα αυτή τη χρονική στιγμή, οι ομάδες προσανατολισμού στη Β' και Γ' τάξη, οι εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές μετά την αποφοίτηση των μαθητών. Τονίστηκε επίσης ότι βρισκόμαστε σε μια μεταβατική περίοδο όπου αναμένονται αλλαγές όσον αφορά στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Ακολούθως οι υπεύθυνοι ΣΕΠ μίλησαν για το νέο Επαγγελματικό Λύκειο καθώς και για τις Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ) οι οποίες ανήκουν στη μη τυπική εκπαίδευση και οι οποίες λειτουργούν πιλοτικά. Πιο συγκεκριμένα για το νέο ΕΠΑΛ αναφέρθηκαν τα μαθήματα γενικής παιδείας των τριών τάξεων, οι ομάδες προσανατολισμού, οι τομείς και οι ειδικότητες καθώς και οι επιλογές (εκπαιδευτικές και επαγγελματικές) μετά την αποφοίτησή τους. Επίσης παρουσιάστηκαν όλα τα ΕΠΑΛ της Ηλείας με τις ειδικότητές τους. Ειδική αναφορά έγινε στην τάξη μαθητείας η οποία θα προσφέρει μεγαλύτερη εξειδίκευση μέσω πρακτικής άσκησης στο χώρο εργασίας και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Φωτογραφίες από τις ενημερώσεις