Η ζωή μετά τις σπουδές είναι συναρπαστική

Οι ΜΚΟ (Μη Κερδοσκοπικές Οργανώσεις) Αρωγή και Στήριξη, με την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς, την συμμετοχή των Δομών ΣΕΠ της Ηλείας και υπό την αιγίδα της Δ.Δ.Ε Ν. Ηλείας, συνδιοργάνωσαν ημερίδα με θέμα: «Η ζωή μετά τις σπουδές είναι συναρπαστική».

Η ημερίδα διεξήχθη στο Δημαρχείο Πύργου, το Σάββατο 21 Νοεμβρίου και ώρα 18.30. Μεταξύ των άλλων παρευρέθησαν ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ωλένης κ.κ. Αθανάσιος, ο Δήμαρχος Πύργου κ. Μ. Παρασκευόπουλος, ο Βουλευτής Ηλείας κ. Μ. Κατρίνης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού συμβουλίου Πύργου κ. Σ. Καννής και λοιποί θεσμικοί εκπρόσωποι αρχών και φορέων, καθώς εκπαιδευτικοί και μαθητές από σχολεία του νομού.

Από πλευράς ΚΕΣΥΠ Ηλείας μίλησαν: οι Σύμβουλοι ΣΕΠ κ. Γεώργιος Κομιώτης με θέμα: «Η Συμβουλευτική στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές των αποφοίτων Λυκείων», και κ. Διονύσιος Κάσσαρης με θέμα: «Η αγορά εργασίας σήμερα. Προβλήματα και προοπτικές», καθώς και ο Ειδικός Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης κ. Αντώνιος Μαρίτσας με θέμα: «Μέθοδοι αναζήτησης της Πληροφορίας για εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές».

Από πλευράς των ΓΡΑΣΕΠ του νομού μίλησαν: η Καθηγήτρια - σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών και Νομαρχιακή σύμβουλος κ. Διατσέντα Φανού με θέμα: «Σχεδιάζοντας το ατομικό μοντέλο σταδιοδρομίας μου όταν βρίσκομαι σε ένα σταυροδρόμι καριέρας» και ο Καθηγητής-σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Σιμόπουλου και Δημοτικός σύμβουλος κ. Δημήτριος Δημητρόπουλος με θέμα : «Οι δυνατότητες επαγγελματικής ανάπτυξης των αποφοίτων Λυκείων μέσα από τη συμμετοχή τους σε φορείς αρχικής και συνεχιζόμενης κατάρτισης».

Φωτογραφίες από την ημερίδα

Φωτογραφίες από την ημερίδα στην Πάτρα